A téli időjárás erősen igénybe tudja venni a bőrünket. A hideg, a szél és a fűtött zárt tér levegője könnyen kiszáríthatja a külső hámrétegünket, ezért is érdemes a bőrápolási rutinunkat bőrünk típusa mellett az adott évszakhoz is hangolni. A nap melengető sugarait csak nyomokban érzékelve nehezebben jut eszünkbe annak káros hatása, ugyanakkor a fényvédelem az évnek ebben a szakaszában is aktuális téma!

Mi lehet a valódi oka a télen jelentkező száraz bőrnek?

 

Az évszakok váltakozásával együtt bőrünk is változik, télen alapvetően világosabb és szárazabb is mint nyáron. A száraz bőr durva tapintású, gyakran érdes és repedezett, amihez viszkető, égő érzés, irritáció is társulhat. Mindez főleg vízzel való érintkezés, tisztálkodás vagy kézmosás után nyilvánul meg. A gyakori hőmérséklet ingadozás, a kinti fagyos és a benti száraz, meleg levegő váltakozása kedvezőtlen hatású, sokszor bőrpírt eredményez. A hideg hatására a vérerek összehúzódnak, bőrünk vérellátása csökken, ezzel együtt kevesebb oxigén és tápanyag jut a sejtekbe. Ez eredményezheti a megviselt, élettelen bőr látványát.

A bőr alatti faggyúmirigyek feladata biztosítani azt a természetes lipid (zsírszöveti) réteget, ami a kedvezőtlen külső hatásoktól és a kiszáradástól véd. Mivel alacsony hőmérsékleten a faggyútermelés mértéke csökken, a védőréteg könnyen elvékonyodik, ennek hatására bőrünk veszít a zsír- és nedvességtartalmából, csökken az ellenállóképessége és nem tudja megfelelően ellátni élettani funkcióját sem.

Mit tehetünk télen az ápolt, élettel teli bőrért?

 

A téli bőrápolás során a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kell fektetnünk, ezen belül is kiemelten fontos a hidratálás. Mindig a bőrtípusunknak megfelelő készítményeket alkalmazzunk, legyenek azok krémek, balzsamok, olajok vagy magasabban koncentrált szérumok. Válasszunk zsírosabb hidratálószereket, vitaminokkal dúsított arckrémeket, és az ajkak ápolásáról se feledkezzünk meg!

A külsőleg alkalmazott omega-3 zsírsavak, a biolipidek és a jojobaolaj ápolja és táplálja a bőrfelszint, a cinktartalmú szerek pedig meggátolják a mikroorganizmusok elszaporodását. A dexpantenol, az allantoin és a húgysav (urea) szintén kedvező hatásúak. Célszerű olyan termékeket választani, amelyek nem tartalmaznak alkoholt, parabént vagy illatanyagokat, ugyanis ezek fokozhatják a bőr szárazságát, valamint az érzékenyebb típusoknál allergiás reakciót is kiválthatnak.
Az irritációt elkerüléséhez külső és belső védelemre egyaránt szükség van. Bőrünket belülről is tudjuk táplálni vitaminokkal, ásványi anyagokkal és megfelelő folyadékmennyiséggel. Az egészséges bőr számára elengedhetetlen a változatos, ugyanakkor kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő A-, D-, C-vitamin, továbbá a cink bevitele. Az alkohol és a koffein tartalmú italok a szervezet kiszáradását serkentik, emiatt, ha csak tehetjük, fogyasszunk megfelelő mennyiségű ásványvizet, gyógynövény alapú teát, minél több gyümölcsöt és zöldségfélét.

A hidratálás mellett fontos a rendszeres, hatékony mélytisztítás

 

Az elhalt hámsejtek és szennyeződések eltávolításáról a téli évszakban se feledkezzünk meg! Kíméletes, tápláló készítményt érdemes választani, amit heti rendszerességgel alkalmazunk testünk egész felületén. Ezzel nemcsak a mitesszerek kialakulását előzhetjük meg, hanem fokozhatjuk a vérkeringést is. Bőrünk visszanyeri eredeti fényét és selymességét, ráadásul a hámlasztó szerek alkalmazása után a hidratáló készítmények még hatékonyabban szívódnak fel.

A nap káros sugarai télen is veszélyeztetik bőrünket, különösen a hegyekben, telelés alkalmával, amikor több időt töltünk a szabad levegőn. A bőrünk télen érzékenyebb, mint nyáron. A magasság, a hó és a jég fokozzák az UV sugarak intenzitását, valamint ilyenkor bőrünk melaninkoncentrációja is csökken. Éppen emiatt fontos, hogy ilyenkor se feledkezzünk meg a fényvédőszerek használatáról. Válasszunk magas fényvédő hatású készitményeket (SPF 50+), melyekkel jelentősen csökenthető a leégés kockázata, a korai öregedés, eközben bőrünk hidratált és ápolt marad.

Kiss Laura, okleveles gyógyszerész